Udvikling · Markedet
København, postnummer for postnummer.
Kvadratmeterpriser, handler og salgstider for ejerlejligheder i hvert af Københavns postnumre — de tal, vi selv regner på, før vi svarer på et projekt.
Kvadratmeterpris · seneste kvartal
- 55.851–63.113
- 63.113–70.375
- 70.375–77.637
- 77.637–84.899
- 84.899–92.161
Kilde: Finans Danmark, Boligmarkedsstatistikken (BM011/BM021/BM031) · hentet 2026-11-04
Vis som tabel
| Postnummer | M²-pris, kr. |
|---|---|
| Indre By | 86.598 |
| Vesterbro | 85.159 |
| Frederiksberg C | 92.161 |
| Frederiksberg | 79.571 |
| Østerbro | 84.400 |
| Nordhavn | 85.038 |
| Nørrebro | 83.515 |
| Amager | 69.441 |
| Nordvest | 68.014 |
| Sydhavn | 75.619 |
| Valby | 64.655 |
| Brønshøj | 55.851 |
| Vanløse | 63.948 |
Postnumrene
| Postnummer | M²-pris, kr. | 1 år | 5 år | Handler, 12 mdr. | Salgstid, dage |
|---|---|---|---|---|---|
| Indre By | 86.598 | ↑ 21,4 % | ↑ 36,1 % | 528 | 98 |
| Vesterbro | 85.159 | ↑ 24,1 % | ↑ 49,4 % | 310 | 48 |
| Frederiksberg C | 92.161 | ↑ 20,1 % | ↑ 49,3 % | 321 | 39 |
| Frederiksberg | 79.571 | ↑ 25,5 % | ↑ 47,9 % | 616 | 40 |
| Østerbro | 84.400 | ↑ 20,3 % | ↑ 47,9 % | 731 | 41 |
| Nordhavn | 85.038 | ↑ 3,1 % | ↑ 48,5 % | 54 | 53 |
| Nørrebro | 83.515 | ↑ 28,7 % | ↑ 60,9 % | 398 | 47 |
| Amager | 69.441 | ↑ 28,3 % | ↑ 49,6 % | 1.162 | 47 |
| Nordvest | 68.014 | ↑ 24,8 % | ↑ 62,0 % | 252 | 44 |
| Sydhavn | 75.619 | ↑ 22,0 % | ↑ 52,6 % | 293 | 57 |
| Valby | 64.655 | ↑ 25,5 % | ↑ 54,2 % | 371 | 50 |
| Brønshøj | 55.851 | ↑ 32,4 % | ↑ 56,7 % | 141 | 34 |
| Vanløse | 63.948 | ↑ 34,2 % | ↑ 56,5 % | 244 | 30 |
Kilde: Finans Danmark, Boligmarkedsstatistikken (BM011/BM021/BM031) · hentet 2026-11-04
København som helhed er et salgsvægtet gennemsnit: hvert postnummers m²-pris vægtet med antallet af handler, for de 11 postnummergrupper i Københavns Kommune — altså uden 1800 Frederiksberg C og 2000 Frederiksberg. Handlerne er summen over de samme 11 grupper, et andet snit end Danmarks Statistiks officielle tal for Byen København.
Realkreditrente · nye lån til husholdninger
Kilde: Danmarks Nationalbank, DNRNURI — Nye udlånsrenter · hentet 2026-11-04
Vis som tabel
| Periode | Variabel, op til 1 år (%) | Fast, over 10 år (%) |
|---|---|---|
| oktober 2016 | 1,1 | 2,8 |
| november 2016 | 1,1 | 2,9 |
| december 2016 | 1,0 | 3,0 |
| januar 2017 | 1,2 | 3,1 |
| februar 2017 | 1,1 | 3,0 |
| marts 2017 | 1,1 | 3,0 |
| april 2017 | 1,1 | 2,9 |
| maj 2017 | 1,1 | 2,9 |
| juni 2017 | 1,1 | 2,8 |
| juli 2017 | 1,0 | 2,8 |
| august 2017 | 1,0 | 2,8 |
| september 2017 | 0,8 | 2,8 |
| oktober 2017 | 0,9 | 2,8 |
| november 2017 | 0,9 | 2,8 |
| december 2017 | 0,8 | 2,7 |
| januar 2018 | 1,0 | 2,8 |
| februar 2018 | 0,8 | 3,0 |
| marts 2018 | 0,8 | 2,9 |
| april 2018 | 0,9 | 2,9 |
| maj 2018 | 0,8 | 2,9 |
| juni 2018 | 0,8 | 2,8 |
| juli 2018 | 0,8 | 2,8 |
| august 2018 | 0,8 | 2,8 |
| september 2018 | 0,7 | 2,8 |
| oktober 2018 | 0,8 | 2,8 |
| november 2018 | 0,7 | 2,8 |
| december 2018 | 0,8 | 2,8 |
| januar 2019 | 0,8 | 2,7 |
| februar 2019 | 0,8 | 2,6 |
| marts 2019 | 0,8 | 2,4 |
| april 2019 | 0,8 | 2,2 |
| maj 2019 | 0,7 | 2,2 |
| juni 2019 | 0,6 | 2,1 |
| juli 2019 | 0,6 | 1,8 |
| august 2019 | 0,6 | 1,7 |
| september 2019 | 0,5 | 1,7 |
| oktober 2019 | 0,6 | 1,6 |
| november 2019 | 0,6 | 1,7 |
| december 2019 | 0,5 | 1,7 |
| januar 2020 | 0,6 | 1,8 |
| februar 2020 | 0,5 | 1,7 |
| marts 2020 | 0,6 | 1,7 |
| april 2020 | 0,7 | 2,2 |
| maj 2020 | 0,6 | 2,0 |
| juni 2020 | 0,7 | 1,8 |
| juli 2020 | 0,7 | 1,8 |
| august 2020 | 0,8 | 1,8 |
| september 2020 | 0,7 | 1,8 |
| oktober 2020 | 0,8 | 1,8 |
| november 2020 | 0,8 | 1,7 |
| december 2020 | 0,7 | 1,7 |
| januar 2021 | 0,7 | 1,5 |
| februar 2021 | 0,7 | 1,6 |
| marts 2021 | 0,6 | 1,8 |
| april 2021 | 0,8 | 2,0 |
| maj 2021 | 0,7 | 2,2 |
| juni 2021 | 0,7 | 2,2 |
| juli 2021 | 0,7 | 2,3 |
| august 2021 | 0,7 | 2,2 |
| september 2021 | 0,7 | 2,3 |
| oktober 2021 | 0,7 | 2,4 |
| november 2021 | 0,6 | 2,5 |
| december 2021 | 0,6 | 2,5 |
| januar 2022 | 0,6 | 2,6 |
| februar 2022 | 0,6 | 2,9 |
| marts 2022 | 0,6 | 3,3 |
| april 2022 | 0,7 | 3,5 |
| maj 2022 | 0,8 | 4,0 |
| juni 2022 | 1,1 | 4,3 |
| juli 2022 | 1,4 | 4,8 |
| august 2022 | 1,5 | 4,6 |
| september 2022 | 1,7 | 5,2 |
| oktober 2022 | 1,7 | 6,0 |
| november 2022 | 1,6 | 5,9 |
| december 2022 | 3,0 | 5,7 |
| januar 2023 | 3,9 | 5,6 |
| februar 2023 | 3,9 | 5,4 |
| marts 2023 | 4,0 | 5,7 |
| april 2023 | 4,3 | 5,7 |
| maj 2023 | 4,1 | 5,7 |
| juni 2023 | 4,6 | 5,8 |
| juli 2023 | 4,9 | 5,8 |
| august 2023 | 4,9 | 5,8 |
| september 2023 | 4,9 | 5,9 |
| oktober 2023 | 5,1 | 5,9 |
| november 2023 | 5,0 | 5,9 |
| december 2023 | 4,8 | 5,8 |
| januar 2024 | 4,9 | 5,3 |
| februar 2024 | 4,9 | 5,0 |
| marts 2024 | 4,8 | 5,0 |
| april 2024 | 4,8 | 4,9 |
| maj 2024 | 4,9 | 5,1 |
| juni 2024 | 4,7 | 5,0 |
| juli 2024 | 4,7 | 5,0 |
| august 2024 | 4,7 | 4,9 |
| september 2024 | 4,7 | 4,8 |
| oktober 2024 | 4,7 | 4,8 |
| november 2024 | 4,8 | 4,8 |
| december 2024 | 4,1 | 4,7 |
| januar 2025 | 3,6 | 4,7 |
| februar 2025 | 3,5 | 4,7 |
| marts 2025 | 3,5 | 4,8 |
| april 2025 | 3,5 | 4,8 |
| maj 2025 | 3,5 | 4,8 |
| juni 2025 | 3,4 | 4,8 |
| juli 2025 | 3,1 | 4,8 |
| august 2025 | 3,0 | 4,8 |
| september 2025 | 3,0 | 4,8 |
| oktober 2025 | 3,0 | 4,6 |
| november 2025 | 3,0 | 4,5 |
| december 2025 | 3,0 | 4,6 |
| januar 2026 | 3,1 | 4,7 |
| februar 2026 | 3,1 | 4,7 |
| marts 2026 | 3,1 | 4,7 |
| april 2026 | 3,2 | 4,8 |
| maj 2026 | 3,1 | 4,7 |
| juni 2026 | 3,2 | 4,8 |
| juli 2026 | 3,4 | 4,8 |
| august 2026 | 3,4 | 4,8 |
| september 2026 | 3,4 | 4,9 |
Byggetilladelser · etageboliger, København
Kilde: Danmarks Statistik, BYGV11 — Byggevirksomhed · hentet 2026-11-04
Vis som tabel
| Periode | Etageareal (m²) |
|---|---|
| 2017 K4 | 143.406 |
| 2018 K1 | 67.599 |
| 2018 K2 | 112.120 |
| 2018 K3 | 200.704 |
| 2018 K4 | 152.430 |
| 2019 K1 | 97.743 |
| 2019 K2 | 36.404 |
| 2019 K3 | 96.110 |
| 2019 K4 | 65.242 |
| 2020 K1 | 41.972 |
| 2020 K2 | 81.840 |
| 2020 K3 | 1.153 |
| 2020 K4 | 94.847 |
| 2021 K1 | 54.796 |
| 2021 K2 | 66.352 |
| 2021 K3 | 11.194 |
| 2021 K4 | 34.437 |
| 2022 K1 | 108.335 |
| 2022 K2 | 47.954 |
| 2022 K3 | 6.687 |
| 2022 K4 | 20.528 |
| 2023 K1 | 57.931 |
| 2023 K2 | 93.168 |
| 2023 K3 | 58.290 |
| 2023 K4 | 17.012 |
| 2024 K1 | 1.849 |
| 2024 K2 | 19.728 |
| 2024 K3 | 88.925 |
| 2024 K4 | 57.487 |
| 2025 K1 | 23.587 |
| 2025 K2 | 24.842 |
| 2025 K3 | 43.068 |
Byggeomkostninger · boliger
Kilde: Danmarks Statistik, BYG43 — Byggeomkostningsindeks · hentet 2026-11-04
Vis som tabel
| Periode | Indeks (indeks) |
|---|---|
| 2003 K1 | 67,0 |
| 2003 K2 | 67,8 |
| 2003 K3 | 67,8 |
| 2003 K4 | 67,8 |
| 2004 K1 | 68,0 |
| 2004 K2 | 68,7 |
| 2004 K3 | 69,2 |
| 2004 K4 | 69,9 |
| 2005 K1 | 69,8 |
| 2005 K2 | 70,3 |
| 2005 K3 | 70,9 |
| 2005 K4 | 71,3 |
| 2006 K1 | 72,1 |
| 2006 K2 | 73,6 |
| 2006 K3 | 74,5 |
| 2006 K4 | 75,4 |
| 2007 K1 | 76,9 |
| 2007 K2 | 78,4 |
| 2007 K3 | 79,5 |
| 2007 K4 | 79,7 |
| 2008 K1 | 80,1 |
| 2008 K2 | 80,8 |
| 2008 K3 | 81,4 |
| 2008 K4 | 81,2 |
| 2009 K1 | 80,5 |
| 2009 K2 | 80,8 |
| 2009 K3 | 80,5 |
| 2009 K4 | 80,6 |
| 2010 K1 | 80,8 |
| 2010 K2 | 81,2 |
| 2010 K3 | 81,7 |
| 2010 K4 | 82,2 |
| 2011 K1 | 83,0 |
| 2011 K2 | 84,4 |
| 2011 K3 | 85,0 |
| 2011 K4 | 85,2 |
| 2012 K1 | 85,8 |
| 2012 K2 | 86,6 |
| 2012 K3 | 86,8 |
| 2012 K4 | 87,3 |
| 2013 K1 | 86,9 |
| 2013 K2 | 87,9 |
| 2013 K3 | 88,3 |
| 2013 K4 | 88,3 |
| 2014 K1 | 88,6 |
| 2014 K2 | 89,0 |
| 2014 K3 | 89,5 |
| 2014 K4 | 89,9 |
| 2015 K1 | 89,7 |
| 2015 K2 | 91,2 |
| 2015 K3 | 91,1 |
| 2015 K4 | 91,8 |
| 2016 K1 | 92,0 |
| 2016 K2 | 92,5 |
| 2016 K3 | 92,4 |
| 2016 K4 | 92,9 |
| 2017 K1 | 93,0 |
| 2017 K2 | 93,0 |
| 2017 K3 | 93,1 |
| 2017 K4 | 93,3 |
| 2018 K1 | 94,0 |
| 2018 K2 | 95,0 |
| 2018 K3 | 95,0 |
| 2018 K4 | 95,3 |
| 2019 K1 | 95,2 |
| 2019 K2 | 95,7 |
| 2019 K3 | 95,3 |
| 2019 K4 | 95,9 |
| 2020 K1 | 96,0 |
| 2020 K2 | 96,5 |
| 2020 K3 | 96,0 |
| 2020 K4 | 96,1 |
| 2021 K1 | 97,3 |
| 2021 K2 | 99,4 |
| 2021 K3 | 100,7 |
| 2021 K4 | 102,6 |
| 2022 K1 | 105,4 |
| 2022 K2 | 109,2 |
| 2022 K3 | 112,1 |
| 2022 K4 | 113,3 |
| 2023 K1 | 114,4 |
| 2023 K2 | 115,2 |
| 2023 K3 | 114,5 |
| 2023 K4 | 115,5 |
| 2024 K1 | 116,6 |
| 2024 K2 | 117,1 |
| 2024 K3 | 116,6 |
| 2024 K4 | 116,3 |
| 2025 K1 | 118,0 |
| 2025 K2 | 119,5 |
| 2025 K3 | 119,1 |
| 2025 K4 | 119,3 |
| 2026 K1 | 119,9 |
| 2026 K2 | 122,8 |
Befolkning · København
670.389personer
↑ 0,4 % vs. 2025 K3
Kilde: Danmarks Statistik, FOLK1A — Folketal · hentet 2026-11-04
Vis som tabel
| Periode | Befolkning (personer) |
|---|---|
| 2023 K4 | 660.842 |
| 2024 K1 | 659.350 |
| 2024 K2 | 662.366 |
| 2024 K3 | 661.831 |
| 2024 K4 | 667.535 |
| 2025 K1 | 667.099 |
| 2025 K2 | 669.190 |
| 2025 K3 | 667.574 |
| 2025 K4 | 672.677 |
| 2026 K1 | 671.714 |
| 2026 K2 | 673.438 |
| 2026 K3 | 670.389 |
Sådan læser vi dem
- 01Kvadratmeterprisen fortæller, hvad et færdigt projekt kan sælges til — ikke hvad det koster at bygge. Forskellen er det, et projekt lever af.
- 02Antallet af handler siger mere om markedet end prisen. Falder handlerne, mens prisen holder, er det sælgerne, der venter.
- 03Salgstiden er den ærligste indikator. Jo længere den bliver, desto mere er det køberen, der bestemmer.
- 04Renten afgør, hvad kapital koster, og dermed hvor meget et projekt kan bære. Ét procentpoint flytter mere end de fleste tegninger.
- 05Byggetilladelser viser, hvad der kommer på markedet om to til tre år. Få tilladelser i dag er lidt konkurrence i morgen.
- 06Byggeomkostningerne er den anden side af regnestykket. Stiger de hurtigere end kvadratmeterprisen, bliver nybyggeri sværere at få til at hænge sammen.
Næste skridt